O Nas

„Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów”, cykliczny konkurs modelarski skupiający miłośników modelarstwa lotniczego.  

Kilkanaście lat spotkań w konwencji pikniku rodzinnego, trzy – cztery razy w roku, pasjonatów modeli samolotów startujących i lądujących na wodzie. Wyścigi sześciu modeli jednocześnie pomiędzy dwoma pylonami ustawionymi na wodzie przysparzają niezapomnianych wrażeń uczestnikom i widzom. Rywalizacja odbywa się w przestrzeni wszystkich żywiołów natury i emocji.

Zawodnicy rywalizują o przechodni Puchar, który można zdobyć wygrywając punktową rywalizację w danym roku kalendarzowym. Na stałe można zdobyć przechodni Puchar wygrywając trzy kolejne edycje lub pięć edycji niekolejnych. W ciągu trzynastu edycji konkursu, zawodnicy walczą już o drugi Puchar.

Spotkania uczestników rozpoczęły się w roku 2007 w Czarnej Białostockiej nad  zalewem Czapielówka, powiat białostocki (województwo podlaskie) i odbywały się w tym miejscu do 2010 roku. Od 2011 do 2019 roku każdą edycję danego roku rozpoczynaliśmy w Narewce, w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka, (województwo podlaskie). Ponadto spotykaliśmy się nad zalewem w Kielcach (województwo świętokrzyskie), w Zarzęcinie – zalew Sulejowski w powiecie opoczyńskim (województwo łódzkie), w Pęczniewie – powiat poddębicki – zbiornik Jeziorsko (województwo łódzkie), zalew Porajski w Poraju – powiat myszkowski (województwo śląskie), zalew w Czarnocinie powiat piotrkowski (województwo łódzkie), zalew w Sokółce (województwo podlaskie), jezioro Żywieckie w Żywcu (województwo śląskie), zbiornik Przykona w Przykonie – powiat turecki (województwo wielkopolskie), zalew Rejów w Skarżysko Kamiennej (województwo świętokrzyskie), zbiornik Szumowo (pow. zambrowski, woj. podlaskie).

Cykl spotkań został przerwany przez pandemię coronavirusa. Zwycięzcą w latach 2020 i 2021 okazał się COVID w kilku odmianach. W roku 2022, wróciliśmy do dobrych zwyczajów spotkań cyklicznych. Edycję tegoroczną inaugurujemy w Brańsku  na zbiorniku wodnym przy rzece Nurzec w powiecie bielskim (województwo podlaskie).